DEPRESYON NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

DEPRESYON NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

 DEPRESYON NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

 Depresyon, en az iki hafta süren çökkün duygu durumudur. Beyinde bulunan serotonin ve nöradrenalin adı verilen kimyasal madde miktarının azalmasıdır. Bu azalma kimi zaman kendiliğinden, kimi zaman da zorlayıcı yaşam olaylarından sonra gerçekleşir ve depresif bulguların çıkmasına sebep olur. 

Çoğu kişi kendisini acılı, üzüntülü, kaygılı, yalnız ya da çökkün hissettiğinde depresyonda olduğunu söyler. Ancak, tıbbi anlamda depresyon, kendini bir süreliğine kötü hissetmekten çok daha fazlasıdır. 

Depresyon, stresli bir olayla tetiklenebilir, ancak ortada bir neden yokken de ortaya çıkabilir. Belirtileri birden başlayabileceği gibi aylar ve yıllar içerisinde yavaş yavaş da gelişebilir. 


Belirtileri;


. Ümitsizlik, değersizlik ve çaresizlik hissi

. Sürekli gergin huzursuz, kaygılı ve sinirli olma hâli

. Odaklanmada, muhakeme etmede ve anımsamada zorluk çekme

. Uyku düzeninde belirgin değişiklikler

. İştahta belirgin artış, azalış

. Kiloda belirgin artış, azalış 

. Vücutta sık görülen nedeni belli olmayan fiziksel ağrılar


Tedavi 


 Depresyon tedavisinde, medikal tedavi ve psikolojik tedavi olmak üzere iki yöntem bulunmaktadır. Medikal tedavi ilaç tedavisiyle, psikolojik tedavi ise psikoterapi ile gerçekleştirilir. 

Depresyonun türüne ve şiddetine göre kişiye özel en uygun tedavi yöntemi seçilir. Bazen bu yöntem birlikte de uygulanabilmektedir.

Depresyon, tedavi edilmediğinde %15 ölüm riski olan ciddi bir rahatsızlıktır. Mutlaka bir uzmandan destek alıp, tedavi sürecine başlanmalı ve tedavi edilmemiş depresyonun yineleme riskinin %50 olduğu unutulmamalıdır. 

whatsapp